Miejski Ośrodek Kultury arrow Program Aleph  
 
AKTUALNOŚCI
WAKACJE 2015
XX DNI PIŁAWY GÓRNEJ
8 marca
Wielkanocny Konkurs Palm i Pisanek
Kiermasz Wielkanocny
"Pokaż Talent" - 2015 r.
XXI WOJEWÓDZKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE KLUBÓW SENIORA
ZAPISY DO SEKCJI 2014
FITNEEES !!!
VII PIKNIK RODZINNY
XIX Dni Piławy Górnej
IBUK libra
Monika Sawicka
XX Dni Piławy Górnej - relacja
PRACOWNIE/SEKCJE
ZAPISY DO SEKCJI
Siwy Włos
Orkiestra i Kapela
Górzanie
Słoneczny Teatr Zabawy
Sekcja taneczna
Sekcja muzyczna
Sekcja plastyczna
FITNEEES !!!
Zajęcia fitness 50+
POLECAMY
Jesteśmy na Facebooku
www.mbp.bielawa.pl
www.pilawagorna.pl
REMONTY
więcej ...
Wymiana siedzeń i podłogi
KONTAKT
kontakt
18_dni_pilawy_sobota_13.jpg
Archiwum
Statystyka
odwiedzających: 1067741
Aktualnie jest 12 gości online
BIP
Informacje
 
     
 
Program ALEPH


Wkrótce biblioteki w powiecie dzierżoniowskim staną się jednymi z nowocześniejszych w Polsce. Uda się to dzięki inicjatywie powołania konsorcjum bibliotecznego oraz pozyskanym środkom na zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Łączna wartość projektu to ponad 424 tys. zł. Miejskiej Bibliotece w Piławie Górnej przypadnie blisko 42 tys. zł.

Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Pieszycach 11 marca partnerzy projektu pod nazwą „Realizacja sieci informatycznej na bazie systemu ALEPH obejmującej biblioteki powiatu dzierżoniowskiego – ostatni etap Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego” rozmawiali o szczegółach niezbędnych do jego prawidłowej realizacji i rozliczenia. Gminę Piława Górna reprezentowały Burmistrz Zuzanna Bielawska i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Siedziako.

Proces pozyskiwania środków był żmudny i długotrwały. Na szczęście nikomu nie zabrakło determinacji. Inicjatywa powołania konsorcjum bibliotecznego rozpoczęła się przed trzema laty. W listopadzie 2007 roku wszyscy uczestnicy konsorcjum zaakceptowali pomysł wspólnego występowania o środki zewnętrzne. W 2008 roku rozpoczęto kompletowanie dokumentacji. W styczniu 2008 roku w Urzędzie Miejskim w Pieszycach przedstawiciele siedmiu gmin powiatu dzierżoniowskiego (Pieszyc, Bielawy, Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów, Gminy Łagiewniki, Niemczy i Piławy Górnej) podpisali właściwe porozumienie. Poparł je także samorząd powiatowy oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Kolejnym krokiem było złożenie wniosku o sfinansowanie Systemu Informatycznego ALEPH. W styczniu 2008 roku wniosek złożono do programu Dziedzictwo Kulturowe. Priorytet 5: Tworzenie zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego. W listopadzie zaś, do tego samego programu, lecz w ramach priorytetu 4. Pomimo pozytywnej oceny formalnej wniosek nie otrzymał wsparcia finansowego.

Trzecia próba okazała się pomyślna. Wniosek złożony w czerwcu 2009 do Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach priorytetu 2. Społeczeństwo Informatyczne otrzymał pozytywną ocenę. W październiku ubiegłego roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o przyznaniu wnioskowanej kwoty. Umowa między Urzędem Marszałkowskim i partnerami projektu została podpisana 6 lutego bieżącego roku. Biblioteki powiatu dzierżoniowskiego otrzymają dofinansowanie w wysokości 339 605,06 zł. Całkowita wartość projektu to 424 495,36 zł. Dla Miejskiej Biblioteki w Piławie Górnej przypadną blisko 42.000 zł. W ramach tej kwoty, poza bazą danych, biblioteki otrzymają nowoczesny sprzęt, a pracownicy przejdą odpowiednie szkolenie. Realizacja programu odbędzie się w latach 2010–2011. Dzięki nowemu oprogramowaniu ALEPH będzie możliwe:


zamawianie książek sposobem elektronicznym,
• kopiowanie opisów z katalogów bibliotek pracujących w sieci, co zasadniczo skraca czas przygotowania książki do wypożyczenia,
• wypożyczanie międzybiblioteczne,
• stały dostęp do katalogów on-line. Czytelnik z komputera w domu może sprawdzić, w jakiej bibliotece dostępna jest interesująca go pozycja oraz czy aktualnie znajduje się na półce, tym samym może ją zamówić i to w dowolnie wybranej bibliotece. Drogą mailową może również sprawdzić stan swojego konta, tzn. ile ma książek, kiedy mija termin ich oddania itd.,
• rejestracja i kontrola wypożyczeń oraz zwrotów, prolongata, drukowanie upomnień,
• obliczanie kar i blokady kont, a także szczegółowa i wieloaspektowa statystyka wypożyczeń, czyli wszystkie niezbędne w pracy współczesnego bibliotekarza narzędzia.
 
 

Biblioteka w Piławie Górnej ma już za sobą pierwsze zakupy w ramach wdrażania systemu Aleph.
Dzięki programowi "Realizacja sieci informatycznej na bazie systemu Aleph obejmującej biblioteki powiatu dzierżoniowskiego - ostatni etap Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego" na stanowiskach pracy bibliotekarzy pojawił się nowy sprzęt komputerowy wraz ze skanerem, czytnikami, drukarkami, laminatorem. Kolejny etap to zakupienie licencji programu Aleph i przeniesienie danych o książkach.
Program przewidziany jest do realizacji na lata 2010-2011.

 

 

 
TYDZIEŃ Z INTERNETEM
2014
2013
2012
2011
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Święto Pluszowego Misia 2012
Światowy Dzień Pluszowego Misia 2011
Święto Pluszowego Misia 2010
SPOTKANIA AUTORSKIE
Janina Weretka-Piechowiak
Krzysztof Koziołek
Marek Krajewski
Zbigniew Masternak
dr Rafał Brzeziński
ZADUSZKI W MBP
2013
2012
2011
2010
PROGRAMY I GRANTY
MKiDN 2013
Aktywna Biblioteka
Bank Ambitnej Młodzieży
CEO - Ślady przeszłości
Funenglish
Program Aleph
Akademia Orange dla bibliotek
INFORMACJE
Dyskusyjny Klub Książki
Internetowy Klub Seniora
Prezent dla MBP
KIERMASZ KSIĄŻEK
Remonty MBP
Informacje
MBP - historia
Regulamin
Katalog on-line
 

Miejski Ośrodek Kultury - Piława Górna
webmaster 2008-2011   bofot.pl